piątek, 14 listopada 2014

Ulice Koszęcina. Konrada Mańki


Wymieniając ulicę Konrada Mańki war­to nadmienić, że jest to ulica, która otrzy­mała imię swojego bohatera tuż po wy­zwoleniu z okupacji. Zabudowę tej ulicy rozpoczęto w okresie międzywojennym, Konrad Mańka w ramach rozbu­dowy tak zwanego Osiedla. W okresie początkowym droga, ta nie miała połą­czenia z ulicą Sobieskiego, lecz brała początek od alejki dworcowej noszącej obecnie nazwę Aleja im. Ks. Antoniego Ryguły. Połączenie z ulicą Sobieskiego otrzymała pod koniec lat 60-tych ubie­głego wieku. W okresie międzywojen­nym wybudowano tam 7 domów i nie nosiła żadnej nazwy. Dalsza rozbudowa nastąpiła po II wojnie światowej na te­renie pól gospodarstwa rolnego Turek-Tkacz. Dziś ta ulica jest skanalizowa­na, zelektryzowana, ma bieżąca wodę i asfaltową nawierzchnię.


na budowie domu przy ul.Mańki 1, własność A.Smyk

Dlaczego ulica otrzymała nazwę takiego Bohate­ra? Otóż, w czasie okupacji w jednym z jej. budynków znajdował się punkt kontaktowy organizacji podziemnej Orzeł Biały. Tu spotykali się kierujący lubliniecką organizacją Konrad Mańka z dowódcą placówki Koszęcin, o pseu­donimie „Rekin". Organizacja miała na celu utworzenie placówek typu wojsko­wego, a następnie administracyjnego, zaś na bieżąco zbierała wiadomości o działaniu władz okupacyjnych i udzie­lała wsparcia materialnego i moralnego ludności polskiej.

Konrad Mańka urodził się w Dobro­dzieniu 2 maja 1915 r. jako syn Piotra -działacza plebiscytowego, P.O.W. Gór­nego Śląska i powstańca w III Powsta­niu Śląskim. Po plebiscycie, prześlado­wana przez Niemców rodzina opuściła Dobrodzień i zamieszkała w Lublińcu, gdzie ojciec jako woźny pracował w miejscowym sądzie. Konrad po ukoń­czeniu szkoły podstawowej wyuczył się zawodu stolarskiego i otrzymał pracę w Centrali Dostaw Harcerskich w Krako­wie. Z harcerstwem związał się już od lat szkolnych i przechodził różne stop­nie i funkcje od zastępowego po człon­ka Komendy Hufca. W kwietniu 1935 r. podjął pracę w Śląskim Zakładzie dla Głuchych i Ociemniałych w Lublińcu. W 1938 r. Konrad został powołany do wojska i służył w kampanii reprezentacyjnej przy Prezydencie w Warsza­wie. Tam zastała go wojna i brał udział w obronie stolicy. Wiosną 1940 r. pod­jął działalność konspiracyjną, został za­przysiężony i objął kierownictwo lublinieckiej organizacji podziemnej Z.W.Z (Związek Walki Zbrojnej) - „Orzeł Biały" i pełnił funkcję łącznika. Dzia­łalność Konspiracyjną przerwało jego aresztowanie dnia 18 grudnia 1940 r. lublinieckie Gestapo aresztowało wten­czas ok. 50 osób z jego grona. Bohater­skie zachowanie się Konrada w czasie śledztwa spowodowało, że tylko 13 oso­bom z lublinieckiego rejonu wytyczono proces, z czego do końca wojny w wię­zieniach przebywali: Dygacz Adolf, Janeczek Alojzy, Chrust Wincenty, Lizoń Józef i Pilarska Cecylia. Konrad Mańka przepłacił jednak swoje bohaterstwo śmiercią. Po wyroku, 15 lipca 1942 r. o godz. 5.30, został ścięty w katowic­kim więzieniu. Nieznane jest miejsce jego pochowania - ciała nie wydano rodzinie.

Działalność konspiracyjna tego Boha­tera sięgała, jak wspominano, także koszęcińskich kręgów, dlatego po wyzwo­leniu, już w 1946 r. miejsca po których stąpał poświecono Jego imieniu. 

Franciszek Janeczek

Źródło: Echo Gminy Koszęcin 3/2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz