niedziela, 29 marca 2015

Koszęcin - ośrodkiem wypoczynkowym / Z lokalnej prasy lat 70tych cz.2



Położony pośród malowniczych pól i lasów ziemi lublinieckiej – Koszęcin był kiedyś zapomnianą wsią. W byłym zamku pracuje zasłużony Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk”. W ciągu ostatnich lat Koszęcin systematycznie się rozbudowuje, stając się znanym ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym.
W roku 1957 z inicjatywy Komitetu Gromadzkiego partii, ludności Koszęcina przydzielono 150 działek budowlanych. Jednocześnie rozpoczęto w czynie społecznym budowę Ośrodka Sportowo - Wypoczynkowego.


początki budowy OS-W, fotografie z archiwum pani Klary Grzyb

 Powstały: stadion dla 10 tys widzów, kąpielisko, wyznaczono tor kajakowy, wybudowano pawilony usługowe oraz domki campingowe. 50 turystycznych obiektów może jednocześnie pomieścić 212 osób. 
 
Na dalszą rozbudowę Ośrodka do roku 1973 przeznacza się 2,5 mln złotych, przy czym cześć prac wykonana zostanie w czynie społecznym. Są jednak pewne trudności hamujące inicjatywę ludności. Mimo, że zatwierdzono plany przestrzennego zagospodarowania osiedla, do tej pory Zarząd Okręgowy Lasów Państwowych nie przekazał 52 ha lasu przyległego do Ośrodka. 
W roku 1960 ukończono budowę Osiedlowego Domu Kultury i Domu Nauczyciela.

dom kultury w Koszęcinie pocztówka. wygląd z lat 1960-1970
Nie zapomniano też o urządzeniach komunalnych i obiektach dla służby zdrowia. W roku 1966 oddano do użytku zmodernizowaną przychodnię rejonową z kilkoma gabinetami specjalistycznymi (rentgen, poradnia D1 i D2, fizykoterapia, laboratorium. Otwarta też zostanie izba porodowa z 23 łóżkami.
W czynie społecznym wybudowano Dom Kultury Strażaka, największy tego typu w województwie – sala widowiskowa pomieści ponad 500 osób.

***  
W minionych 5 latach wartość czynów społecznych wyniosła 13 800 00 zł. W terminie realizuje się postulaty wyborcze. Powstaną jeszcze: nowa piekarnia oraz stacja benzynowa, których uruchomienie planuje się w roku 1972.
O rozwoju osiedla świadczy również to, że od roku 1956 wybudowano w Koszęcinie 292 domki jednorodzinne, a 10 budynków oddały do użytku przedsiębiorstwa państwowe. 
Koszęcin stał się w ostatnich latach perła turystyczną ziemi lublinieckiej. Każdego lata przyjeżdża tu w niedziele i święta wielu górników, hutników i pracowników innych przedsiębiorstw z niecki węglowej do własnych ośrodków wypoczynkowo – turystycznych. Koszęcin będzie nadal rozbudowywany.   
(m) 


Wycinek przechowany w kronice przedszkola "Pod Dębem", umieszczony wśród wydarzeń pod koniec 1970 roku.