piątek, 14 listopada 2014

Ulice Koszęcina. Stare Osiedle.


Stare Osiedle to teren położony w południowej części Koszęcina, którego zabudowa została zapo­czątkowana w pierwszych latach po przynależeniu Śląska do Polski. Było to także w Koszęcinie zapoczątko­wanie budownictwa murowanego na większą skalę. Wprawdzie, poprzed­nio stało w Koszęcinie kilka domów murowanych dla pańszczyźnianych wyrobników, tak zwane czworaki, lub okazalsze, wybudowane przez bogatszych rzemieślników lub kup­ców, a przeważnie przez Żydów.

Po I wojnie światowej, gdy Koszęcin znalazł się w polskich granicach, a dokładniej w roku 1925, powstała w Koszęcinie Spółdzielnia Budowy Osiedla (od tej nazwy ten kompleks zabudowy nazywano „Osiedle"). Założycielem tej Spółdzielni był ówczesny Naczelnik Gminy Anto­ni Gawlik. Wystarał się w Urzędzie Wojewódzkim o pożyczkę w wyso­kości 54.500 zł ze spłatą w ciągu 35 lat. Od księcia Hohenlohego wyku­pił potrzebną ziemię i wybudował pierwszych 10 domków. By uzyskać budynek, chętny, przystępował do Spółdzielni, wpłacał 800 zł, a resz­tę spłacał ratami kwartalnymi. Po­czątkowo miejscowi mieszkańcy z obawą przystępował i do Spółdziel­ni. Była jednak w Koszęcinie grupa, tak zwanych, „Uchodźców"*, z tere­nów, które po plebiscycie powstały w granicach Niemiec i oni chętniej korzystali z tych warunków.

Pierwszy obszar budowy Osiedla, to początek obecnych ulic Chopi­na, Damrota, Nowej i Dworcowej, a później Mickiewicza, Krótkiej i K. Mańki.
 
na budowie domu przy ul. K.Mańki 1, własność A.Smyk

W latach 30-tych XX wieku ruszyła budowa w górnej partii tego terenu czyli w obrębie obecnych ulic Św. Wawrzyńca i Kopernika. Stanę­ło także kilka domów w pobliżu ist­niejącej wtedy cegielni i przy obec­nej dziś ul. Sobieskiego. Zabudowa na zboczu wzniesienia nastąpiła po II wojnie światowej, gdy korzystano już z lepszego sprzętu budowlanego. Do wybuchu II wojny światowej na opisywanym terenie wybudowano 61 domów, tak przy udziale Spół­dzielni, jak i prywatnie.
Wojna i okupacja niemiecka wstrzy­mała rozpęd budownictwa indywi­dualnego nie tylko „Osiedla", ale i całego Koszęcina.

Ponowny rozmach budowy nastą­pił po połowie lat 50-tych ubiegłe­go wieku, w przeważającej mierze w stronę zachodnią, a wynikało to z powodu rozprzedaży na działki budowlane pewnego dużego go­spodarstwa rolnego. Gęstym sku­piskom zabudowy zostały nadawa­ne przypadkowe nazwy ulic, które były sukcesywnie elektryfikowane i utwardzane, a po roku 2000 nawet skanalizowane.
Powoli zatraca się używanie nazwa „Osiedle", gdyż na określenie miejsca zamieszkania jego mieszkańca, było­by to określenie mało precyzyjne.

Franciszek Janeczek
 *Uchodźca - osoba, która opuściła teren niemiecki po Plebiscycie w 1921 r. w oba­wie przed represjami, jaki Niemcy stosowali (..brak tekstu)

żródło: Echo Gminy Koszęcin nr 2/2012 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz