piątek, 21 lutego 2014

Kronika biblioteki koszęcińskiej


Krótki rys historyczny
Gminna Biblioteka Publiczna w Koszęcinie powstała w 1950 roku. Mieściła się wówczas w gmachu starej szkoły przy ulicy Sienkiewicza. Początkowo była to skromna wypożyczalnia książek, której niewielki księgozbiór składał się z 600 tomów.
Na skutek uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1954 roku Gmina Koszęcin administracyjnie zostaje gromadą. Biblioteka zastaje przeniesiona do lokalu Gromadzkiej Rady Narodowej. Od 01.I.1958r Gromada Koszęcin zostaje Osiedlem; w okresie tym zaczęto budować nowy Ośrodek Kultury przy ul. Sobieskiego. W roku 1960 biblioteka zastaje przeniesiona do nowego gmachu czyli Domu Kultury.

1961
Nareszcie Biblioteka znajdzie nowe estetyczne pomieszczenie w Domu Kultury – na pierwszym piętrze jeden lokal o pow. 25 m2

1962
W dniu 10.V.1962r w Dniach Oświaty Książki i Prasy zorganizowano spotkanie towarzyskie w Domu Kultury w Koszęcinie, na którym Jan Żabinski miał odczyt. Obecnych było 40 działaczy kultury i bibliotekarzy pow.lublinieckiego.

Z końcem roku 1962 Biblioteka rejestruje 3755 woluminów,
650 czytelników,
wypożyczeń - 8846 tomów

1963
W niedzielę 19 V 1963 zorganizowano spotkanie działaczy kultury i bibliotekarzy Domu Kultury w Koszęcinie, na którym odbyło się spotkanie z redaktorem Trybuny Robotniczej B.Luboszem

Zainteresowanie biblioteką i książką jest duże - i wzrasta.
Księgozbiór biblioteki liczy w dniu 31 XII 64r - 3899 tomów.
Czytelników zarejestrowano – 597
Wypożyczono tomów ogółem – 9584 tom.



1964
W dniu 14 V 1964 w Dniach Oświaty Książki i Prasy odbyło się spotkanie autorskie z M.Samozwaniec – prozaikiem (satyryk) felietonistką.
Na spotkanie przybyło licznie społeczeństwo Koszęcina, chcąc usłyszeć o procesie twórczym pisarki.

1965
Spotkanie autorskie z Janem Baranowiczem w dniu 23 X 1965r. Jan Baranowicz jest pisarzem związanym ze Śląskiem cała swoją twórczością zarówno poetycką jak i prozatorską.

Księgozbiór Osiedlowej Biblioteki powiększono o 478 tom.
Czytelników zarejestrowano 564.
Wypożyczono ogółem - 10 079.

1966
Autor książek o tematyce lotniczej Eugeniusz Banaszczyk w dn. 8 V 1966r spotkał się z czytelnikiem młodzieżowym Osiedlowej Biblioteki Publicznej w Koszęcinie.

W 1966r. księgozbiór wzrósł do liczby 4753 tomów
Stan czytelników na koniec roku wynosił – 566.
Wypożyczenia ogółem – 10 554.

1967
Społeczeństwo Koszęcina spotyka się z aktorem Filmowym Tadeuszem Fijewskim
Aktor zapoznał zebranych z początkiem swojej kariery filmowej.

Księgozbiór wzrósł do liczby 5188 tomów.
Czytelników zarejestrowano – 568.
Wypożyczono ogółem – 10 598 tomów.

1968
Zainteresowanie biblioteka i książką jest duże i wzrasta.
Księgozbiór biblioteki liczy – 5237 w dn. 31 XII 1968.
Wypożyczeń – 10 999 t.
Czytelników – 549.

1969
W dniu 15 V odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Meissnerem, na które przybyła licznie młodzież Koszęcina. Pisarz zapoznał zebranych z początkiem swojej kariery literackiej oraz opowiedział o swoich licznych przygodach.

7 listopada odwiedził Koszęcin znany pisarz Leszek Prorok; opowiadał o swoich książkach i warsztacie pisarskim, satysfakcjach związanych z twórczością literacką.

1970
W maju gościliśmy w naszej bibliotece Jana Edwarda Kucharskiego. Na spotkanie z pisarzem przybyła młodzież szkolna. Autor opowiadał o swoich książkach I odpowiadał na liczne pytania młodzieży.

W dniu 27 VIII 1970r. odbyło się spotkanie z aktorem filmowym Józefem Zacharewiczem.

Praca z czytelnikiem:
Stan czytelników na koniec roku – 593
Księgozbiór wzrósł do liczby – 6 227 woluminów
Wypożyczeń 12 089 t.

1971
Osiedlowa Biblioteka Publiczna w Koszęcinie bierze liczny udział w Konkursie czytelniczym „Złoty Kłos”. Wysłano 150 kuponów co jest dużym osiągnięciem w porównaniu z ubiegłymi latami, kiedy wysłano tylko 50 kuponów konkursowych. Zorganizowano pogadanki na temat przeczytanych książek konkursowych naszych wybitnych pisarzy współczesnych. Dużą popularnością wśród czytelników naszej Biblioteki cieszą się książki M. Dąbrowskiej, Nałkowskiej, Szmaglewskiej, Macha, Bratnego i… Fleszarowej – Muskat.

1972
Biblioteka zostaje przeniesiona do większego lokalu w domu kultury w Koszęcinie! Wpłynie to wybitnie na poprawę warunków pracy.
Biblioteka zaczyna gromadzić materiały z okazji 500 rocznicy urodzin MIKOŁAJA KOPERNIKA.

1973
500 ROCZNICĘ URODZIN Mikołaja Kopernika uczczono w naszej bibliotece gazetką, wystawą prac kółka plastycznego, wystawą książek poświęconych wybitnemu uczonemu, oraz dyskusją zorganizowaną dla młodzieży szkolnej.

1974
Z okazji 30-lecia powstania PRL zorganizowano szereg pogadanek na temat przeczytanych książek obrazujących przemiany społeczne, gospodarcze i kulturalne w Polsce Ludowej.
Gminna Biblioteka skoncentrowała swoją uwagę na popularyzowaniu literatur społeczno – politycznej poprzez liczne wystawki.

Maj:
Biblioteka gości Henryka Kackiego!!
Dyskusja toczyła się wokół jego książki „Śląski wrzesień”, która jest zbiorem relacji pamiętnikarskich i reporterskich o wrześniu 1939.

1975
Jerzy Ofierski w Koszęcinie!!
Spotkanie z popularnym aktorem i pisarzem odbyło się w styczniu. Jerzy Ofierski zaprezentował zebranym swoje zabawne monologi i opowiedział o pracy na estradzie.
W marcu gościem naszej biblioteki był Sławomir Kryska, autor „Melancholijnej pory”, „Ten drugi”, „Inny człowiek”. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Koszęcina i młodzież szkolna.

Listopad 1975
IX Dni Książki

1976
Rok 1976 Rokiem Bibliotek i Czytelnictwa!
Luty Miesiącem Książki Rolniczej
Kiermasz książek
Dni Kultury Oświaty Książki i Prasy
Przeniesienie filii bibliotecznej w Strzebiniu do nowego ośrodka kultury.

1977
Luty Miesiącem Książki Rolniczej
Dni Kultury Oświaty Książki i Prasy

1978
X rocznica ustawy o bibliotekach!

Bruno O’Ya
Spotkanie z popularnym aktorem filmowym

Spotkanie ze znanym reżyserem Sylwestrem Chęcińskim odbyło się w dniu 17 II 1979r. z okazji III Ogólnopolskiego Spotkania Działaczy Upowszechniających Kulturę Filmową.

Dni Kultury Oświaty Książki i Prasy
Tegoroczne „Dni” odbywały się przy licznych imprezach. Ciekawe spotkanie z redaktor „Życia Częstochowy” Januszem Płoweckim , lekcje biblioteczne, wycieczki przedszkolaków do biblioteki, kiermasze książek.

Juliusz Ligoń – 155 rocznica urodzin
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej J. Ligonia w Prądach - zorganizowana sesja literacka – recytacje młodzieży wzbogaciły ligoniowe treści.

1979
Międzynarodowy Rok Dziecka
Międzynarodowy Rok Dziecka uczczono w naszej bibliotece – wystawą prac kółka plastycznego, wystawą prac literatury dla dzieci.

Jubileusz pracy naukowej prof. dr hab. Jerzego Pietruchy!
Do ciekawszych imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Koszęcinie należy zaliczyć jubileusz pracy naukowej prof. dr hab. Jerzego Pietruch, dyrektora ds. naukowych Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach.

Dni Kultury Oświaty Książki i Prasy!
Kiermasz książek.

Wojewódzka inauguracja działalności kulturalnej 1979/80
Dużym wyróżnieniem było powierzenie Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Koszęcinie organizacji uroczystej inauguracji roku działalności kulturalnej 1979/80 w dn14 IX br. Uczestniczyli w niej działacze upowszechnienia kultury woj. częstochowskiego.

Adam Bronikowski w Koszęcinie!
Dnia 30 X br spotykał się w Gminnym Ośrodku Kultury w Koszęcinie Redaktor TV Warszawa Adam Bronikowski znany z „Wieczoru z dziennikiem”.

SYMPOZJUM Konferencja teorii i praktyki w działalności kulturalnej i oświatowej!
Sympozjum było ciekawą formą konfrontacji teorii i praktyki kulturalnej. Referaty i głosy w dyskusji zostały zapisane na taśmie magnetofonowej celem ich opracowania i wykorzystania.

Spotkanie autorskie z Edmundem Kosiarzem!

Wrzesień 1980
Dzień koszęcińskich kuźników!
Sesja popularno – naukowa ku czci Walentego Roździeńskiego i Juliusza Ligonia.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie huty „Florian”
Odczyt prof. dr. hab. Antoniego Gładysza.

Maj 1981
Wieczór literacki poświęcony Cz. Miłoszowi z okazji wręczenia Nagrody Nobla

1982
8 maja!
Oddanie wiejskiego domu kultury w Rusinowicach – do użytku społeczeństwa!

6 IX
Działacze kultury z Legnicy w Koszęcinie. Zwiedzanie biblioteki przez gości

1983
Na spotkanie ze znanym publicystą Bronisławem Dostatnim licznie przybyła młodzież Koszęcina.
Działacze kultury z Zamościa w Koszęcinie

Jubileusz pracy naukowej prof. dr. hab. J. Pietruchy!

14 IV 1984
Wystawa dorobku naukowego i odczyt
Spotkania autorskie z W. Szewczykiem, B. Luboszem.

Dnia 23.09.1987r. została zorganizowana prelekcja dla młodzieży z klasy VIII z okazji obchodów Dni Smoleńska. Temat: Kultura i obyczaje Związku Radzieckiego.
W prelekcji uczestniczyła młodzież kl VIII (33 osoby) oraz z-ca sekretarza PZPR Ob. E. Opiełka, przedstawicielka WZSMP ob. E. Gaj, instruktor MBP Lubliniec ob. Renata Dudek, bibliotekarka GBP Koszęcin ob. Wanda Stawiarz, opiekunka kl. VIII ob. B. Staszyńska. Wykł. Ob. H. Wożniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz