czwartek, 1 grudnia 2016

Koszęcin (i okolica) 1936 - grudzień

Zbliżamy się do końca roku, także do końca 1936 roku i do końca pieszej wyprawy dookoła Polski.
A grudzień w Koszęcinie (według informacji dziennika Polska Zachodnia)  był kulturalny.Nr 330 (01.12.1936)
(L) Kino na wsi.
Wydział Oświecenia Publicznego Wojew. Śląskiego wypożyczył dla pow. lublinieckiego aparaturę kina dźwiękowego, przy pomocy którego wyświetlono onegdaj film „Młody las” w Steblowie, również dla okolicznych gmin Lubecko, Kochcice, Glinica i Lisowice później zaś w Sadowie i dla okolicznych gmin Droniowice Wielkie, Hadra, Jawornica i Kochanowice. Film ten wyświetlony będzie również 1 grudnia w Wierzbiu też i dla Rusinowic; 2 grudnia w Koszęcinie – dla Bruśka, Boronowa i Cieszowy; 3 grudnia w Strzebiniu – dla Bagna, Łaz i Kolonji Strzebiń; 4 grudnia w Strzebiniu dla Piasku, Psar, Lubszy, Babienicy, Kamienicy, Kam. Młynów, Dyrd i Grojca; 5 grudnia w Kaletach dla Drutarni, Kuczowa i Zielonej; zaś 6 grudnia w Woźnikach dla Woźnik i Ligoty Woźnickiej. Film będzie wyświetlany dwa razy w każdej miejscowości w godz. 16.30 i 19. By umożliwić zobaczenie tego filmu nawet najbiedniejszym mieszkańcom wsi ustalono ceny wstępu dla dzieci szkolnych (godz. 16.30) na 10 gr od osoby, dla młodzieży zaś i starszych (godz. 19) na 20 groszy.Nr 339 (10.12.1936)
Wrócili z podroży dookoła Polski.
W tych dniach wrócili do Koszęcina pp Aleksander Mazur, członek Związku Powstańców Ślaskich i Paweł Słodczyk, członek Związku Powstańców Śląskich*, którzy dnia 3 maja br wyruszyli pieszo w podroż dokoła Polski. Dzielni podróżnicy wszędzie gdzie zagościli spotykali się z serdecznem przyjęciem tak ze strony władz jak i społeczeństwa. PP Mazur i Słodczyk noszą się teraz z zamiarem wydania książki, w której podzielą się wrażeniami ze swej podróży.

* Związku Strzeleckiego


Nr 345 (16.12.1936)
Założenie nowego koła TCL (Towarzystwa Czytelni Ludowych) w Koszęcinie.
W niedzielę (11 grudnia) odbyło się w Koszęcinie zebranie organizacyjne koła TCL. Po referacie p Wyrębskiego wszyscy obecni zapisali się na członków koła. Następnie przystąpiono do wyboru zarządu, w skład którego weszli: pp Czarnecki, inż Gabriel, Nawrat, Klepacz, Woźniówna, Odój, Rzepka, Naczyński i Wierzchołek. Założenie nowego koła TCL świadczy o wielkim zainteresowaniu sprawą książki i oświaty.


ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie


Legitymacja członka TCL w Tczewie z roku 1937


Nr 346 (17.12.1936)
Z sali sądowej.
Sąd okręgowy w Tarnowskich Górach na sesji wyjazdowej w Lublińcu rozpatrywał szereg spraw apelacyjnych. I tak: Pawłowi Rusinowi z Rusinowic, skazanemu za oszustwa na 2 lata więzienia i zakład dla niepoprawnych, uwzględniono wniosek obrońcy mec Kubalskiego o ograniczeniu wymiaru kary i skreślono zakład dla niepoprawnych, a w sprawie oszustwa na szkodę Berty Mazur postanowiono powołać dodatkowo świadka.

Nr 348 (19.12.1936)
(L) Wypadek na kolei.
14 bm na torze kolejowym Strzebiń - Kalety podczas przejazdu pociągu towarowego nr 6099 jeden wagon (próżny) wyskoczył ze szyn. Wypadek zdarzył się 100 metrów od stacji Strzebiń. Konduktor zauważywszy wykolejenie wagonu zatrzymał pociąg. W przeciągu 1 1/2 godziny wagon usunięto na boczny tor i przywrócono normalny ruch. Wagon został lekko uszkodzony.
Nr 356 (30.12.1936)
Nieszczęśliwy wypadek przy pracy.
23 grudnie rb o godz 8.30 murarz Piotr Pasoń z Koszęcina naprawiając dach na szopie ks Hohenlohego spadł z wysokości 5 m i doznał złamania obu nóg. Odstawiono go do szpitala w Koszęcinie. 

W Tygodniku Powiatowym [TP nr 47 (23.12.1936)] ogłoszone zostały wybory zarządu Powszechno Miejscowej Kasy Chorych, do którego z Koszęcina  zgłoszeni zostali:
jako przedstawiciel pracodawców Emil Knopp- sekretarz leśny,
a jako przedstawiciele ubezpieczonych leśniczy Hugon Furman i dozorca dworski Franciszek Polok. (1)
Ogłoszono również wściekliznę u dwóch psów - jednego w Sadowie i jednego we Wierzbiu oraz cholerę drobiu w gospodarstwie Antoniego Kalocha w Sadowie.

(1) TP nr 2, z dnia 16.01.1937 zgodnie z regulaminem wyborów do zarządu wybrani zostali wszyscy wymienieni kandydaci (ponieważ nie wniesiono kandydatur dodatkowych osób głosowanie zostało odwołane, a wyniki zostały opublikowane 14 stycznia 1937r. )


------------------------------------------------------------------------------

Czytasz? Wspieraj! 
Klikaj  i kupuj
 lub wpłacaj.

Artykuły nie piszą i nie publikują się same. 
Dziękuję, że doceniasz włożoną w nie pracę :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza